Bize Ulaşın

Sac Kolon / Perde Kalıpları

Modüler kalıplar her yapıya uyumludur; enine veya boyuna montajı çok kolaydır. Standart elemanlar çoğu uygulamalarda ilave gerektirmeden kullanılabilir. İnsan gücüyle kurulup sökülebilir, taşınabilir, vinç gerektirmez.

Perde, Kolon ve Kiriş kalıpları 2.5, 3 ve 4 mm et kalınlığında saclardan imal edilir.Kamalı sistemle birbirine her yönde monte edilebilir. Borulu ve ayarlı asker örgü sistemi kullanılarak sac kalıp istenilen gönyeye rahatlıkla getirilebilir. Kalıp arkalarında kullanılan destek bantlar, tijle birlikte sabitlenerek beton dökümü esnasında oluşabilecek kalıp açılmalarını önlemektedir.

Elle tırmanır sistemlerdir…

Modüler kalıplara tırmanma özelliği sağlayan standart aparatlarla kullanılır. Vinç ve iskele sistemi gerektirmeden insan gücü ile yükseltilebilen kalıplardır. Modüler panoların aralarına örgülü asker sistemi yerleştirilir. Kalıp tırmanma sonucu belli bir yüksekliğe ulaşsa bile, üzerindeki örgülü asker sistemi sayesinde rahatlıkla çalışır; böylece tırmanma devam eder.

Dairesel Kolon Kalıbı

Dairesel Kolon Kalıbı daire geometrisine sahip kolonlar için en ekonomik ve en pratik kalıp çözümüdür. Sac yüzeylerden ve sac kirişlerden oluşur. Kalıp yarım daire olarak yatayda iki parça dikeyde ise irtifaya göre farklı sayılarda parçalanır. Parçalar bağlantı klipsleri ile sadece bir çekiç darbesi alarak panoları rijit olarak bağlar. Dikeyde kalıbın standart ölçülere sahip parçalar halinde üretilmesi kalıbın diğer projelere adaptasyonunu kolaylaştırır. Kalıbın yatay deplasman yapması payanda ile engellenir. Payandalar 120 derecelik açılar ile kalıba monte edilir. Kalıba yüklenen yatay beton basıncının 40 kN / m²’yi geçmesi durumunda kalıp kuşaklar ile desteklenerek kalıbın rijitliği korunur.

Ø 60 çapına kadar panoları bir kişi, Ø 60 çapından büyük panoları 2 kişi taşyabilir. Vinç kullanılması durumunda kalıba Vinç Bağlantı Elemanı monte edilerek kalıbın bütün ya da iki parça olarak taşınması sağlanır. Dilatasyon bölgesinde bulunan kalıplarda ise kalıp kesinlikle kuşaklar ile bitişik olduğu kolona bağlanmalıdır. Aksi durumda kalıbın arkasında yatay deplasmanı karşılayan payanda konulamamasından kalıp patlama yapar. Anadolu Kalıp Proje Departmanı sistem önceden projelendir ve uygulamada problem oluşma riskini ortadan kaldırır, süpervizörler uygulama sırasında şantiyeye yardımcı olur. Kalıbın doğru kullanımını sağar. Modüler Dairesel Kalıp uzun yıllar kalitesini muhafaza eder.